2006-11-17 Ostatnia modyfikacja.
Wyznacz dozwolone wartości energii i funkcje falowe cząstki o masie m znajdującej się w nieskończenie głębokiej, prostokątnej studni potencjału o szerokości L.
Sposobów rozwiązania jest kilka. Przedstawię najprostszy. Aby dotyczył też pozostałych zadań przyjmijmy, że potencjał jest następujący
Tam gdzie potencjał jest nieskończenie duży funkcja falowa nie istnieje. W przedziale zerowego potencjału mogą występować funkcje falowe odpowiadające cząstce swobodnej poruszającej się w prawo oraz cząstce swobodnej poruszającej się w lewo. Dodatkowo na brzegach studni funkcja falowa musi znikać. Potencjał nie zależy od czasu, więc zrezygnujemy z pisania członów funkcji falowej zależnych od czasu. Uwzględniając to można napisać:
czyli
wynika z tego, że A + B = 0 więc B = -A.
Można już zapisać jako
Przechodząc do zapisu trygonometrycznego ma postać
W sposób naturalny dla ale trzeba też pamiętać o tym, że
gdzie n=1,2,3,4...
Funkcję falową trzeba jeszcze unormować:
po obliczeniu całki
Po uwzględnieniu wartości A oraz k funkcja przybiera postać
Co po uwzględnieniu czynnika zależnego od czasu daje pełną
funkcję falową
Działając hamiltonianem na funkcję falową dostajemy wartości energii dla stanów własnych prostokątnej nieskończonej studni kwantowej.
E jest wartością własną hamiltonianu, czyli energią cząstki. Po podstawieniu funkcji falowej otrzymamy
czyli
Energia cząstki po uwzględnieniu wartości k wyraża się wzorem
gdzie n=1,2,3...
Warto zauważyć, że cząstka w studni potencjału nie może przyjmować dowolnej energii. Poziomy energetyczne są skwantowane.
Warto zauważyć, że cząstka w studni potencjału nie może przyjmować dowolnej energii. Poziomy energetyczne są skwantowane.
...